GELİR EŞİTSİZLİĞİ İLE MÜCADELE HİZMETLERİ

Başlatan
OĞUZHAN BAKIR
04 Eyl 2023 00:00
Ayrılan Ödenek
 441.558.014 TL

* Sabit Giderler (Elektrik, Su Akaryakıt vb.) ile Personel Giderleri  = 237.126.000 TL’dir. (Sosyal Yardım İşl. Müd., Kreş Müd., Sosyal Destek Hiz. Müd., Kadın ve Aile Hiz. Müd., Kütüphane Müd., İşletme ve İştirakler Müd.)

Eğitimde Fırsat Eşitliği Hizmetleri
  • 3 yaşında başlayan kreş eğitiminden üniversite eğitimine kadar toplam 58.821 çocuğumuza eğitimde fırsat eşitliği sağladık.
  • Memurevleri, Zeytinköy, Ermenek Eğitim Kurslarımızda, ortaöğretim çağındaki 7.592 çocuğumuza etüt hizmeti verdik.
  • Üniversiteye hazırlık kursumuz MURGEM’de 6.275 öğrencimizi üniversiteye hazırladık.
  • Dar gelirli ailelerimizin çocuklarına hizmet veren 5 sosyal kreşimizde 6.391 çocuğumuza ve ailelerimize hizmet verdik.
2023 Hedefi
  • Eğitimde fırsat eşitliği sağlama hizmetlerimiz hız kesmeden devam edecek olup tüm kreş ve destek eğitim kurslarında öğrencilere yönelik eğitim hizmeti verilmeye devam edilecek
  • Kurs merkezlerinde sınıf sayısını arttırmak
Tüm Şube kreşlerde sınıf sayılarını arttırmaya yönelik çalışmalar yaparak daha çok öğrenciye ulaşmak.
Sosyal Adaleti Sağlama Hizmetleri
  • Aşevi sıcak yemek yardımları ve etkinliklerinde 2015 -2023 yılları arasında komşularımıza toplam 3.225.165 tabldot yemek hizmeti verdik.
  • Pandemi süreciyle başlayan 7 gün sıcak yemek yardımı hizmetimiz devam etmektedir.
  •  2015-2023 yılları arasında 27.389 ihtiyaç sahibi komşularımıza kuru gıda yardımında bulunuldu.
  • 65 yaş üstü komşularımıza hizmet veren Çiftekuyular, Fener, Soğuksu, Konuksever ve Falez Yaşlı Evlerimiz üyelik sistemiyle 6.681 komşumuza hizmet vermektedir.
  • Yine 2015-2023 yılları arasında 65 yaş üstü komşularımızdan 2.840 kişiye huzurevi hizmeti verildi.
  • Pandemi ile başlayan ve gün geçtikçe artan ekonomik sıkıntılardan etkilenen vatandaşlarımıza nakdi yardımlarla destek olduk. Sadece 2023 yılının ilk altı ayında 321 kişiye nakdi yardımda bulunduk.
  • 2023 yılında 423 üniversite öğrencilerimize eğitim yardımımız oldu.
  • Konaklama sıkıntısı çeken öğrencilerimiz için 2022-2023 döneminde 708 öğrencimize barınma hizmeti sunduk.
  • 2015-2023 yılları arasında 5.899 ihtiyaç sahibine eşya, 37.239 ihtiyaç sahibine ise kıyafet yardımında bulunulmuştur.
  • 2021 yılında meydana gelen Manavgat yangın felaketinden sonra bölge halkına zararlarını bir nebzede olsun telafi edebilmek için; 7 köye merkezde dahil 8.382 küçükbaş hayvan için yem dağıtımı, 7.500 adet zeytin ağacı dağımı gerçekleştirildi.
  • Yangından etkilenen Gündoğmuş ilçesindeki çocuklara 23 nisan etkinliği olarak teneffüs park ve akvaryum ziyareti organize edildi.
  • Pandemi ile başlayan ve gün geçtikçe artan ekonomik sıkıntılardan etkilenen komşularımızın öğrencileri için 2022-2023 döneminde 89.863 öğrenci yemeği dağıtıldı.
  • Engelli vatandaşlarımız için engelsiz yaşam alanımızda konuşan kitap projesi gerçekleştirildi. 2023 yılı ilk 7 ay içinde 3.030 komşumuza hizmet verildi.
  • 2015-2022 yılları arasında 2.100 çocuk için  7 kez sünnet şöleni düzenlenmiştir.
  • Komşularımızın acılı günlerinde Taziye Hizmetlerimiz ile yanlarında oluyoruz.
Kadın ve Aile Hizmetleri
  • 2021 yılı itibariyle üç Kadın Danışma Merkezimizde başlayan 2022 yılı içerisinde Güzeloluk Aile Danışma Merkezi, Müdürlük Kadın Danışma Merkezi, Çaybaşı Psikolojik Danışmanlık ve Koçluk Merkezi açılmış olup, Alyazma Kadın Danışma Merkezi ve Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından devredilmesi sonucunda hizmet verilen Kırcami Psikolojik Danışma Merkezi ile birlikte toplam beş merkezde psiko-sosyal danışmanlık hizmeti verilmeye devam etmektedir. 01.01.2023- 30.06.2023 tarihleri arası 1983 seans çocuk- ergen- ebeveyn danışmanlığı, bireysel danışmanlık, aile danışmanlığı ve yaşam koçluğu hizmeti verilmiştir.
  • Kadın Danışma Merkezlerinde, 2022-2023 yılı eğitim- öğretim döneminde Meslek edindirme kursları açılarak (takı, amigurumi, örgü, tiyatro eğitimleri)  105 kursiyerin katılımıyla eğitimler gerçekleştirilmiştir.
  • Belediye Personellerine; Öfke Kontrolü, Duygu ve Stres Yönetimi ve Çorumlular Derneğine İletişim eğitimi verilmiştir.
  • Kadın Sağlığı Eğitimi Programı kapsamında; Çorumlular Derneğine Kadın Sağlığı Sorunları İhmal ve İstismar eğitimi verilmiştir. Ketem işbirliği ile 105 kadına Kanser taraması gerçekleştirilmiş olup, kadın sağlığı eğitimi verilmiştir, ayrıca 01.01.2023 -30.06.2023 tarihleri arası toplamda 323 kişiye kadın sağlığı eğitimi verilmiştir.
  • Muratpaşa Belediyesi Afet Farkındalık Kampında “Hijyen Eğitimi”, “Ev Kazalarında İlk Yardım Eğitimi”, “İhmal ve İstismar Eğitimi, “Ergenlikte Ruhsal ve Bedensel Değişiklikler Eğitimi” 203 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir.
  • Anne adaylarının sağlıklı bir hamilelik ve sorunsuz bir lohusalık süreci geçirmeleri için fizyolojik ve psikolojik yönden güçlendirmek amacıyla gerçekleştirilen Mutlu Anneler Atölyesi ilk olarak 14.06.2023 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Alyazma Kadın Dayanışma Merkezi'nde gerçekleşen ilk atölye çalışmasına 20 kişi katılmıştır. Mutlu Anneler Atölyesi gruplar halinde devam edecektir.
  • 2020 yılı Ekim ayında haftada 5 gün olarak başlayıp 2021 yılı Şubat ayı itibari ile haftada 7 güne çıkarılan, Alyazma Grubu Sosyal Medya Hesaplarımızdan yapılan paylaşımlarla, Kadın ve Aileye yönelik hatırlatma ve kısa bilgilendirmeler yapılmaktadır. 01.01.2023 -30.06.2023 tarihleri arası 29 bilgilendirme postu ile 18409 kişiye erişim sağlanmıştır.
  • Trafik park “trafik eğitimleri” kapsamında 01.01.2023 -30.06.2023 tarihleri arası 4-8 yaş arası 449 öğrenciye trafik eğitimi verilmiştir.
  • Kadın emeğine ve kadının ekonomik anlamda güçlenmesine yönelik olan Elizi Pazarında 2023 yılı içerisinde 188 stand kurulmuştur.
  • Aile Danışmanlık Hizmetlerinin tanıtım broşürünün hazırlanması ve basımı gerçekleştirilmiştir.
  • Muratpaşa Belediyesi olarak  Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Yerel Eşitlik Eylem Planlarını Dijital İzleme Platformu(YEEP-DİP)Projesi” nde “ 2021 yılı itibari ile Proje İştirakçisi olarak yer almış bulunmaktayız. Yerel Eşitlik Eylem Planı  (Eğitim, Şiddet, Sağlık, İstihdam, Katılım, Kentsel Hizmetler) 6 ana başlıkta oluşturulmuş olup, 2022-2024 yıllarını kapsayan Yerel Eşitlik Eylem Planı kısa- orta uzun vade hedefler şeklinde planlanmıştır. Kısa ve orta vadeli gerçekleştirilen hedefler dijital izleme platformuna işlenmiş olup orta ve uzun vadeli hedefler 2023 yılı aralık sonuna kadar planlaması yapılmıştır.
  • Adalet Bakanlığınca yürütülen icra yolu ile çocuk teslimi uygulamasına son verilerek, Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğünün gözetiminde çocuk teslimi için gerekli kriterlere sahip mekanlar tespit edilmiş, Müdürlüğümüz çocuk teslim merkezi olarak uygun görülmüştür. Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğünde görevli meslek elemanları tarafından çocuk teslimi işlemi gerçekleştirilmektedir.
  • IAGP (Uluslararası Grup Psikoterapisi ve Grup Süreçleri Derneği ) tarafından Uluslararası katılımlı IAGP Bölgesel Travma ve Afet Yönetimi ve Psikoterapisi Konferansı,  Müdürlüğümüz işbirliği ile 2-5 Kasım 2023 tarihinde düzenlenecektir.

2024 YILI HEDEFLERİ
2022-2024 yıllarını kapsayan Yerel Eşitlik Eylem Planında (Eğitim, Şiddet, Sağlık, İstihdam, Katılım, Kentsel Hizmetler)  6 ana başlığa yer verilmiştir. Bu başlıklarda yer alan orta ve uzun vadeli hedeflerin uygulamaya geçilmesi için gerekli iş takviminin hazırlanması ve uzun vadeli hedeflerin uygulanması planlanmaktadır. Ayrıca yeni Yerel Eşitlik Eylem Planı taslağı hazırlıklarına başlanacaktır.
  •  Müdürlüğümüz bünyesinde bulunan danışmanlık hizmetlerinin, Muratpaşa ilçe sınırlarında yaşayan komşularımıza ulaşılabilirliğinin sağlanması adına iki yeni danışma merkezi açılması hedeflenmektedir.
       Sosyal Tesisler
Muratpaşa’mızın sahillerini ve kıyılarını komşularımızın hizmetine açtık. Belediyemizin 5 ayrı noktadan işlettiği,  5 mavi bayraklı falez halk plajlarımızda, falezler üzerinde bulunan Dağyakası Kafe,Dağyakası Kültür Kafe, Dağyakası Kioks Kafe,  Denizyüzü Kafe, Denizyüzü Kıtır Balık, Denizyüzü Kioks Kafe, Kadın Kooperatifi Türkan Şoray Kültür Merkezimizde bulunan Ara Kafe ve Teneffüs park içerisinde bulunan Teneffüs kafemiz ile 9 farklı sosyal tesisimizin yanında 1 adet  Antalya Restoran açlışı 2024 yılında komşularımıza kaliteli, nitelikli, ekonomik sosyal hizmet vermeye devam edeceğiz.
      Kütüphane Hizmetleri
Mehmet Erdem ve Cumhuriyet  Kütüphanelerimiz, kitap kumbaraları, belediyemizin sosyal tesislerinde oluşturduğu kitaplıklar ile komşularımıza ücretsiz kitap okuma fırsatı sunuyor. Aynı zamanda kitap kampanyaları ile köy okullarına kitap bağışında bulunuyor.